menu

zahrady na MADEIŘE 

Pověstné Madeirské zahrady oplývají exotikou, vůní květů, barvami, ale také harmonií a klidem. Nejdete zde příjemné útočiště před paprsky horkého slunce a objevíte nepřeberné množství cizokrajných rostlin a zajímavých sbírek umění.

Zde Vám přinášíme informace o těch nejzajímavějších zahradách na ostrově Madeira:

 

MONTE GARDEN

Tato tropická exotická zahrada Monte Garden se nachází  na kopci Monte, 600 m nad mořem, s krásným výhledem na Funchal a oceán. Zahrada byla otevřena v roce 1991 a zahrnuje rozsáhlé sbírky rostlin a květin, pocházející z různých koutů světa – azalky a orchideje z Himálaje, protea z Jižní Afriky, nebo unikátní sbírku japonských altánků a bran. Sbírka také zahrnuje mnoho druhů rostlin z Laurissilva – primární lesy z období třetihor. V zahradě můžete se také setkat s mnoha fontánami a jezery, stejně jako zde najdete mnoho druhů ryb a ptáků – labutě a kachny, které se volně procházejí, pávi a slepice. Jeden z nejcennějších druhů zvířat zde jsou ryby “Koi”, pocházející z východní Asie, které se dožívají až 100 let. V zahradě můžete obdivovat také jednu z nejvýznamnějších kolekcí obkladů a dlažeb v Portugalsku – z kostelů, paláců, kaplí a soukromých domů v Portugalsku a jeho bývalých kolonií.

 

BOTANICKÁ ZAHRADA

Zahrada Jardim Botanico byla poprvé otevřena v roce 1960 a je největší veřejná zahrada na ostrově Madeira. Jsou zde k vidění nejrůznější květiny, rostliny, které na Madeiře rostou. Některé mají původ z Jižní Afriky a Brazílie. Ze zahrady je překrásný výhled na Funchal. Zahrada se rozprostírá na strmých skalách, nachází se 3 km od centra města Funchal v blízkosti Monte a je soukromým majetkem rodiny Bom Sucesso. Sbírka  této jedinečné botanické zahrady obsahuje přes 2.500 druhů rostlin.

 

PARQUE DO LORIO

Parque do Lorio je součástí botanické zahrady Jardim Botanico a jedná se o park tropických ptáků. 

 

JARDIM ORQUÍDEA

Pod zahradami Jardim Botanico vznikla nová zahrada, která se zabývá šlechtění orchidejí. Zahrada Jardim Orquídea, nabízí až 50 000 rostlin a přes 4000 různých druhů orchidejí.

 

PALHEIRO GARDEN

Nejkrásnější zahrada je u vily Quinta do Palheiro Ferreiro, nacházející se 500 metrů nad mořem a které se v dřívějších dobách říkalo Zahrady Blandyů. Rod Blandyů si nechal vilu postavit již před sto lety. Hlavní budova není pro turisty přístupná. Ale zahrady jsou veřejnosti plně k dispozici. Zahrady byly navrženy architektem v 18. století, ale vznikaly po několik generací. Jsou zde roztodivné a pozoruhodné exotické rostliny s nespočtem tropických druhů. Zahrady jsou známé hlavně díky okouzlujícím kaméliím. Vycházka po zahradě je opravdu zážitkem, dýchne na vás atmosféra minulého století. Procházíte kolem jezírek, fontán, ale i kolem hluboké strže zarostlé tropickou vegetací. Zahrady rozhodně stojí za návštěvu. Pro Evropany je to neopakovatelný zážitek.

 


ZAHRADA QUINTA DAS CRUZES

Tato krásná zahrada je součástí majetku muzea Quinta das Cruzes. Zahrada zahrnuje bohatou sbírku exotických a endemických rostlin – Kafr stromů, palem a eukalyptů z Austrálie, stejně jako se zabývá pěstování orchidejí. V zahradě jsou také zajímavé archeologické sbírky soch. Mnozí historikové také naznačují, že Quinta das Cruzes bylo poslední bydliště portugalského objevitele Madeiry, João Gonçalves Zarco.

 

PARK SANTA CATARINA

Park Santa Catarina je jedno z nejhezčích míst v Funchalu, a zdá se být ideální pro Váš krátký odpočinek v hlavním městě – jen sedět pod stromem a obdivovat velkolepé panorama města a záliv. Park má také řadu zajímavých druhů tropických a subtropických keřů květinami a stromy z celého světa.

 

QUINTA MAGNOLIA

Park Quita Magnolia se rozprostírá na ploše  40 000 metrů čtverečních a je plný  květin, keřů, a stromů. V minulosti byl park určen výhradně pro soukromé potřeby Britského Country Clubu, ale nyní je již ve správě  regionální vlády a je otevřen pro návštěvníky.