menu

Svátky a slavnosti na MADEIŘE

Madeiřané jsou pověstní tím, že si rádi život užívají a tak není divu, že celý rok je pro ně jedna velká oslava. Slaví se téměř vše a neustále a většina oslav je  spojena s bujarým festivalem, který bude pro našince rozhodně zajímavým exotickým zážitkem. Ulice se zaplní barevně oděnými tanečníky a hudebníky, všude je veselí a dobrá nálada a pro návštěvníky Madeiry je to velmi příjemné zpestření jejich dovolené.

 
Regionálních svátků  je skutečně bezpočet a vždy se slaví v konkrétní vesničce, která se po dobu svátku celá ozdobí  a všude na ulicích se vesele slaví, raduje a hoduje – mezi nejvýznamnější patří například tyto svátky  -  týden Sv. Josefa, slavnosti citrónu, slavnosti cibule, týden ochrany životního prostředí, slavnosti hudby, slavnosti třešní, jazzový festival, zemědělský trh, slavnost banánů, slavnost 48 tance, rally, slavnosti rolníků, slavnosti burčáku, slavnosti espady či slavnosti kaštanů. 
 
 
Na Madeiře je nejrozšířenější římsko-katolické vyznání a tak  náboženské rituály a svátky bývají často státními svátky. Mimo to je svátkem každá neděle, kdy se také pořádají mše.

Během celého roku se na Madeiře pořádá celkem  6 hlavních festivalů,
které jsou skutečně velkolepé a na velmi vysoké úrovni:

únor/ březen – termín se odvíjí podle velikonoc
duben/ květen – termín se odvíjí podle podle velikonoc
červen 
přelom srpen/ září
září
prosinec - leden
 
 
Státní svátky na MADEIŘE

1.1. Nový rok

25.4. Den osvobození

1.5. Den práce

10.6. Den Portugalska

1.7. Den Madeiry

15.8. Nanebevzetí Panny Marie

5.10. Den republiky

1.11. Den Všech svatých

1.12. Den nezávislosti

8.12. Svátek Panny Marie

25.-26.12. Vánoční svátky

pohyblivé svátky - Velikonoce

Květinové slavnosti na MADEIŘE 

Květinové slavnosti jsou největší atrakcí ostrova Madeira v celém roce a hlavní město Funchal  během těchto slavností doslova rozkvete. Ulice i chodníky lemují koberce květin a květinové obrazce s překrásnými pestrobarevnými motivy. Květnové slavnosti doprovází bohatý kulturní program včetně vystoupení hudebních a tanečních skupiny.

 
Na co se můžete těšit?
Vždy v sobotu ráno všechny děti nosí kytičky k živé zdi NADĚJE, která je umístěna na hlavním náměstí Praca Municipal. 
 
Celé slavnosti vrcholí průvodem, kdy alegorické vozy zhotovené z překrásných květin plují v tónech hudebního doprovodu městem...

   

Vinný festival na MADEIŘE

Ostrov Madeira na přelomu srpna a září pořádá po vinný festival a po celou dobu těchto slavností máte tak po celém ostrově možnost ochutnávky typicky madeirských specialit a vín ve vinných sklípcích.

 První zahajovací den vinných slavností městem projíždějí tematické alegorické vozy zaměřené na představení madeirských zvyků od sběru hroznů až po pití vína. Po celou dobu slavností je po celém ostrově možnost ochutnávky typicky madeirských specialit, ve vinných sklípcích zdarma ochutnávky vín a další hudební a kulturní akce doprovázející tyto veselé slavnosti...


Ženy se obléknou do speciálních šatů, ušitých pouze na tuto slavnost a látky jsou zdobené vinnými motivy či jsou laděné do zelených a fialových barev - barev vína.

 

 

Slavnosti Kryštofa Kolumba

 
Tyto zářijové slavnosti jsou oslavami objevení ostrova Porto Santo s návratem do doby jejího objevení, do 15. století. Většina obyvatel včetně studentů a pedagogů nosí dobové kostýmy, pořádají pouliční představení včetně ukázek cirkusového umění, divadelních představení a orientálních tanců. Vyvrcholením celého festivalu je průvod Kryštofa Kolumba.