menu

gastronomie na MADEIŘE

Madeira má svou vlastní kuchyni, kromě tradičních jídel, zde najdete i portugalské a mezinárodní speciality. Několik století trvající chudoba poznamenala i v tuzemské stolování, jídla jsou jednoduchá a jsou na ně potřeba suroviny, které naleznete v přírodě: ryby, hovězí maso a mnoho zeleniny. Madeirské speciality jsou pokrmy, které byly na ostrově připravovány pro zvláštní příležitost, v jídelníčku zdejších sedláků se tak objevovala pouze dvakrát až třikrát do roka. Pochoutky a speciality ostrova byste si raději než v hotelové kuchyni měli vychutnat v jedné z malých venkovských hospod.

 

Polévky


Sopa de tomate e cebola je zeleninová polévka s rajčaty a cibulí, základem je hovězí vývar, někdy je vylepšená vejcem a je velmi chutná a sytá. Malým jedlíkům postačí jako hlavní jídlo. To samé platí pro açorda madereinse, chlebovou polévku, která je dochucena bylinkami. Stejně sytá je i sopa de peixe, rybí polévka, která je také servírována s bramborami, rajčaty a cibulí, ty polévku obohatí a vytvoří z ní nefalšovaný hlavní chod- caldeira de peixe.
 



Ryby

 

Ryba (peixe) je na Madeiře připravována vždy čerstvá- ráno vylovená z oceánu. Espada (Tkaničnice atlantická) se loví pouze v hlubokých vodách kolem Madeiry a na jednom místě u Japonska. Jemné masíčko, jinak velmi ošklivé ryby, se podává buď zapečené, smažené či grilované v bylinkovém těstíčku nebo jako součást polévky. Všechny tyto pokrmy jsou znamenité. Variace přípravy jsou různé, od espada con banana (grilovaný banán podtrhne chuť), přes espada com marisco (v omáčce z mořských plodů), až po espada com vinho da madeira (na madeirském víně).  Dejte si pozor a nezaměňujte espada s mečounem (espadarte), ten se totiž objevuje skoro na každém jídelním lístku.

Ten, kdo miluje tuňáka (atum), bude nadšený z tuňákového steaku připraveném na bílém víně, česneku a petrželce (bifes de autum) nebo z tuňákového salátu, který je připravován z čerstvé ryby.
Specialita, která ale nemusí chutnat všem, je bacalhau (sušená treska), původní jídlo chudých lidí. Jídlo ale nezkoušejte připravovat sami, sušená ryba se namáčí 24 hodin (voda se musí neustále měnit) a potom se vaří. Zkazili byste si radost z jídla a museli byste bojovat s velkým množstvím vos, pro které je vývar pochoutkou. Odborníci dodají rybě navíc výraznou chuť, která je ale z části zastíněna ostrými přísadami. V přístavních hospůdkách jsou podávány castanhetas: malé grilované ryby, které se někdy ani nesmaží. Jí se tak, jak vám je donesou na talíři, hlavu ale můžete odstranit. Ve vnitrozemí se některé restaurace specializují na pstruhy (trutas). Čerstvě ulovená, grilovaná, pečená nebo vařená ryba nabízí labužníkům neuvěřitelné aroma a chuť

 

Maso

Espetadas
je jídlo, které je známé a oblíbené u turistů i u domácích: jsou to zhruba tři centimetry velké kostky hovězího masa, které se napíchají na kovovou jehlici a grilují se. Můžete si objednat svíčkovou nebo plec, což se samozřejmě odrazí v ceně a době přípravy (krvavé až propečené). Maso je ochuceno většinou solí, pepřem a bobkovým listem, někdy se k němu přidává i česnek. Číšníci vám přinesou na stůl špíz rovnou z ohně, poté ho před vás zavěsí do kovové závěsné konstrukce. Každý si stáhne na talíř svou porci. Při tradiční přípravě espetadas se připravuje maso na dřevěných jehlách z vavřínového dřeva, které dodají masu ještě výraznější aroma; dnes se ale tato metoda již nepoužívá. Ke špízům s masem se nejlépe hodí chlazená vína z venkova. 



Jako typická příloha bývá podáván bolo de caco- čerstvě vytažený z pece. Je to malý chléb z pšeničné a bramborové mouky, který je z části nakrájen a pomazán česnekovým máslech . neskutečná pochoutka, pokud Vám ho naservírují ještě teplý! Další klasickou přílohou je milho frito, pražená polenta.

 

Velmi chutné je také carbe de vinha d´alhos, vepřové maso, které je několik dní naloženo ve víně, dochuceno vavřínem a česnekem a nakonec upečeno. Při zvláštních událostech, například když se sejde celá rodina nebo při církevních svátcích, se připravuje pečené selátko (leitão assado).

Dalším typickým madeirským pokrmem je Přílipka misková (lapas), která je podávána s rýží nebo s rozpuštěným česnekovým máslem.

 

Deserty

Nesmíme zapomenout na deserty, dáte si po jídle ovoce, pudink nebo koláč? V papájovém pudinku (pudim de papaia) jsou plody rozmixovány a zjemněny smetanou. Mezi ovocem najdeme vedle jablek, hroznů a pomerančů  maracuju, mango, banány i annanas.
Pýchou madeirské kuchyně je medový koláč podobný našemu perníku (bolo de mel). Tmavý a sladký koláč nesmí přijít do styku s kovem, musí se proto jíst místo vidličkou rukama. Díky jeho dlouhé trvanlivosti, jej často kupují turisté a vozí ho domů jako dárek.